اخبار اقتصادی-اخبار کارآفرینان برتر-اخبار فعالان اقتصادی

مهم ترین اخبار اقتصادی و اخبار مربوط به کار آفرینان و فعالان برتر کشور را در این وبلاگ ملاحظه فرمایید.

اخبار اقتصادی-اخبار کارآفرینان برتر-اخبار فعالان اقتصادی

مهم ترین اخبار اقتصادی و اخبار مربوط به کار آفرینان و فعالان برتر کشور را در این وبلاگ ملاحظه فرمایید.

اخبار اقتصادی-اخبار کارآفرینان برتر-اخبار فعالان اقتصادی
پیوندهای روزانه
چهارشنبه, ۲۴ آذر ۱۳۹۵، ۰۴:۲۸ ب.ظ

گزارش نهمین کنفرانس بین المللی دکو 2016

نهمین کنفرانس بین المللی دکو 2016 امروز سه شنبه 23 آذر 95 در سالن همایشهای سازمان صدا و سیما برگزار گردید که در این سمینار خانم مهندس دهری ، مدیر مجتمع آموزشی بن ژیوار ، آقای مهندس لاهیجی ، رئیس هیئت علمی مدرسه طراحی ایرانی بن ژیوار و عضو شورای ملی مبلمان و دکوراسیون و از برگزار کنندگان همایش و همچنین جمعی از پرسنل مجتمع آموزشی بن ژیوار حضور داشتند.


این مراسم با حضور تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ، نمایندگانی از دولت و میهمانانی از قریب به بیست کشور دنیا به همراه سخنرانان و اعضای انجمن ها و صنوف داخلی شاخص و مرتب با سمینار انجام گردید.

دکو 2016 که یکی از بزرگترین رویدادهای صنعت مبلمان و دکوراسیون و افتخاری برای ایران محسوب می شود، امسال شاهد حضور "ژو چانگلین" رییس شورای انجمن های مبلمان آسیا برای نخستین بار بود. همچنین دبیر کل این انجمن و نیز 14 نفر از نمایندگان کشورهای عضو شورای مزبور در این رویداد حضور داشتند.

مظفر علیخانی ، دبیر کنفرانس دکو 2016 با اشاره  به بیانات  مقام معظم رهبری در خصوص ابلاغ سیاست‌های کلی «اقتصاد مقاومتی»، تاکید کرد: برگزاری نهمین کنفرانس بین المللی تجارت جهانی مبلمان ایران، زمینه و فرصت مناسب را برای نقش‌آفرینی مردم و فعالان اقتصادی در تحقق اقتصاد مقاومتی دراین صنعت را فراهم کند.
دبیر کنفرانس دکو 2016 افزود: توسعه صادرات غیر نفتی از مهمترین اهداف نظام اقتصادی محسوب می شود و نقش مهمی در توسعه اقتصادی کشور ایفا میکند.
وی همچنین عنوان کرد: در شرایط اقتصادی حاضر و افزوده شدن سایر کشورهای جهان به سازمان تجارت جهانی و نیز گسترش تجارتهای بین المللی برگزاری چنین کنفرانس هایی می تواند در راستای رشد اقتصادی کشور و توسعه صادرات نقش بسزایی را ایفا کند.

آقای پزشکیان نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی هم در سخنان کوتاهی با تاکید به ضرورت بهبود زیرساختها و ابزار های موجود برای شکوفایی این صنعت و ورود به بازارهای جهانی از حمایت همه جانبه نمایندگان برای تصویب قوانین تسهیل کننده خبر داد.

علی انصاری،  رئیس شورای ملی مبلمان ، دکوراسیون و صنایع وابسته، در نهمین کنفرانس بین المللی تجارت جهانی به بررسی گامهای موثری که در زمینه مفهوم سازی، نهاد سازی و مدل سازی برداشته شده پرداخت ، که از جمله مهم ترین این دستاوردها می توان به گسترش دیپلماسی اقتصادی، تجاری، نوسازی مراکز توزیع، ایجاد واحد دانشگاهی مختص صنعت مبلمان و دکوراسیون، ایجاد موزه ملی مبلمان و مرکز مطالعات تاریخی، ساماندهی تشکل های صنفی و اتحادیه ها، تشکیل انجمن صنفی مبلمان و دکوراسیون، شورای ملی مبلمان، دکوراسیون و صنایع وابسته، برگزاری مستمر دکو و عضویت شورای ملی مبلمان در کافا اشاره کرد.

 علی انصاری،  رئیس شورای ملی مبلمان ، دکوراسیون و صنایع وابسته

در ادامه رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه اصلاح قانون کار ارتباطی به مساله تحریم ندارد ، برخی از این امر به عنوان پیامد منفی تبلیغ می کنند که واقعیت ندارد؛ در حالی که می تواند ایجاد میلیون ها شغل در کشور را به همراه داشته باشد.
وی ادامه  داد :اگر همتی که در صنعت مبلمان کشور دیده شده است استمرار پیدا کند در آینده این صنعت یکی از صنایع  صادرات در حوزه غیر نفتی خواهد بود .به همین دلیل مجلس و کمیسیون اقتصادی در خدمت دست اندرکاران این صنف و صنعت خواهد بود و آنها را نیز حمایت خواهد کرد، زیرا این صنف توانسته است با تمامی مشکلات اقتصادی کشور در پیشبرد اهداف حوزه توسعه صادرات و تولید کالای داخلی به خوبی عمل کند و چشم انداز خوبی برای مسائل اقتصادی مرتبط  در کشور ببینند.

سخنران بعدی ، معاون توسعه مدیریت، منابع و امور استان های وزارت صنعت، معدن و تجارت،جناب آقای یزدانی در سخنانی گفت:
صنعت مبلمان کشور از مهمترین شاخصه‌های صنایع کوچک و متوسطه کشور به حساب می‌آید که با اشتغالزایی بالا بازده اقتصادی مناسبی دارد. وی همچنین افزود: تولید کنندگان مبلمان در دنیا عمدتا خود واحد های صنعتی  کوچک و متوسط به حساب می‌آیند به طوری که در کشور انگلستان خرد و زیر 10 نفر تا 50 نفر هستند و کارگاه‌های کوچک مبلمان‌سازی کار می‌کنند و در دانمارک به عنوان کشوری که 20 درصد صادرات مبل اروپا را در اختیار دارد اینگونه است.
وی افزود: گفت: ارزش مبلمان بازار ایران 5 میلیارد دلار پیش‌بینی می‌شود که این امر نشان دهنده آن است که مصرف سرانه مبلمان در ایرانی کمی بالاتر از متوسط جهانی است.

آقای ترکان  ، سخنران بعدی و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و وی‍ژه اقتصادی در نهمین کنفرانس بین‌المللی مبلمان، دکوراسیون و صنایع وابسته - دکو 2016 گفت:  صنعت مبلمان ایران در 20 سال گذشته پیشرفت چشمگیر داشته و بازاری که در اختیار دیگران بوده اکنون توسط تولیدکنندگان داخلی تامین می‌شود اما باید در نظر داشت این بازار دیگر اشباع شده و باید صادرات داشت.
وی ادامه داد: اشتغال در بخش صنعت مبل و دکوراسیون 2 درصد تولید ناخالص داخلی را تامین می‌کند و این صنعت در مقایسه با صنایع دیگری مانند پتروشیمی، انرژی،‌ فولاد از ظرفیتهای بالایی برای اشتغالزایی برخوردار است.
رشد کم و اشتغال بیشتر در شرایط فعلی مهمتر از رشد بالا اما اشتغال کم است زیرا به دلیل تامین مشکلات مالی بنگاهها و آورده کم صنایع اینچنینی می‌توانیم برای طیف گسترده‌تری شغل ایجاد کنیم.
این صنعت باید با دنیا داد وستد کند و اینگونه نباید باشد که بازار خود را به روی دیگران ببندیم ، بلکه نیازمند حضور در زنجیره جهانی ، تولید و تجارت جهانی هستیمبه نظر در شرایط فعلی برخی به رکود موجود در صنایع ساختمان و مبلمان گلایه دارند  اما برای فعال شدن این صنایع باید جهانی شد.

در ادامه رئیس انجمن مجموعه داران ایران گفت:  آثار به نمایش در آمده در موزه  مبل ایران معرف پیشینه چند هزار ساله هنر و صنعت مبلمان در سرزمین ایران است و هدف از ایجاد این موزه ایجاد فضایی ثابت برای گردآوری اشیاء و مبلمان قدیمی و جدید از ایران است. همچنین انجام تحقیقات و پژوهشهای علمی در خصوص تاریخچه مبلمان در ایران و سایر کشورهای جهان از اهداف اصلی تاسیس این موزه بوده است.
مهندس منوچهر لطفی افزود: اگر بخواهیم هویت سازی درستی از مبلمان و دکوراسیون ایران داشته باشیم، باید موزه ای گویای این موضوع را ایجاد کنیم . هر هنری گذشته ای تاریخی دارد و آثاری به جامانده از اشیای گذشتگان و امروز است.وی خاطر نشان کرد: موزه مبل ایران گویای این مسئله است که در گذشته دکوراسیون  نقش مهمی در فرهنگ ایران داشته و باید امروز نیز این تاریخ 300 ساله را پررنگ تر نمایش دهیم. گفتنی است، یکی از راههای هویت بخشی  به این موضوع تاسیس موزه مبل است.
مهندس لطفی عنوان کرد: خوشبختانه با پدید آمدن موزه مبل ایران بخشی از این قدم ها برداشته شده تا ما را به تاریخ گذشته ببرد  و اهمیت دکوراسیون و مبلمان را در  فرهنگ مان گذشته و حال را نشان دهد. البته باید گفت، این موضوع جای کار بسیاری دارد و باید پویا و زنده باشد .
رئیس انجمن مجموعه داران ایران تاکید کرد: بهتر است برای پویا نگه داشتن  این موزه از تکنولوژی و نرم افزار‌های روز دنیا استفاده کنیم .

در اثنای این کنفرانس ورکشاپ های مفیدی نیز با حضور میهمانان خارجی و داخلی برگزار گردید که نگارنده موفق به حضور در دو تا از آنها شد.

ورکشاپ نخست آقای دامین گارنیر متخصص مرمت آثار چوبی از فرانسه در سالن مولانا به ایراد سخن پرداختند و در آنجا با ارائه یک سخنرانی تصویری به شرح تجارب و کارهای خود در طول سالیان گذشته پرداختند. ایشان به مرمت قابهای گرانبها و دیوار های چوبی قدیمی و آنتیک به همان کیفیت انجام شده میپرداختند و برای تابلوهای نقاشی گرابنهای قدیمی با توجه به سبک و سالی که نقاشی شده اند ، قاب طراحی میکردند.

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی